اصول اخلاقی انتشار مقاله

منشور اخلاقی مجله دانش و پژوهش حقوقی، تکالیف و تعهداتی را در مسیر فعالیت علمی و پژوهشی بر عهده تمامی مسئولان و افراد دخیل در فرآیند چاپ و انتشار مجله اعم از: سردبیر، اعضای هیأت تحریریه، مدیر اجرایی، داوران، ویراستار و ناشر قرا داده، همچنین تعهدات و وظایف خاصی نیز بر عهده نویسندگان گذارده است. این وظایف و تعهدات بر مبنای  تعاریف و دستورالعمل‌های کمیته اخلاق در نشر (COPE) تدوین و تنظیم گردیده. برای دسترسی کامل به این دستورالعمل‌ها، تعاریف و قوانین می‌توانید به آدرس  www.publicationethics.org/resources  مراجعه فرمایید.

1-    تکالیف وتعهدات سردبیر و اعضای هیأت تحریریه:

1-1.           در جهت پیشبرد اهداف مجله تلاش کنند.

1-2.          با توجه به امکانات موجود از کیفیت مطالب چاپی اطمینان حاصل کنند.

1-3.          قوانین حق مالکیت ادبی و هنری (کپی رایت) توسط نشریه رعایت گردد و حق افراد در هنگام انتشار محفوظ باشد.

1-4.          تصمیم‌گیری درباره مقالات در هر مرحله‌ای کاملاً بی‌طرفانه و بدون توجه به علایق و وابستگی‌های نژادی، جنسیتی، مذهبی، قومی، شهروندی، شخصی و یا سیاسی نویسندگان انجام شود.

1-5.          در تمامی مراحل ارزیابی مقالات، رعایت انصاف و عدالت را در تصمیم‌گیری‌ها داشته باشند.

1-6.          تلاش در رعایت منافع اشخاص (جهت جلوگیری از نقض حقوق مولفان، عدم رعایت اخلاق پژوهش، سرقت علمی تلاش نمایند و تمامی ادعاهای مربوط به این موارد را مورد بررسی قرار دهند.)

1-7.          تلاش در رعایت محرمانگی و حفظ اطلاعات مربوط به نویسندگان.

2-    تکالیف و تعهدات داوران:

2-1.          سرعت عمل در انجام ارزیابی

2-2.          به منظور رعایت حقوق نویسندگان، داوران مجله متعهد می‌شوند که موارد ارجاعی را در فرصت تعیین شده پاسخ دهند و چنانچه این امکان برای ایشان مهیا نیست، مجله را در جریان بگذارند.

2-3.          مقالاتی که جهت ارزیابی در اختیار داوران قرار می‌گیرد، بایستی محرمانه تلقی گردد و در مورد محتوای آن‌ها هیچ‌گونه اطلاعاتی در اختیار دیگران قرار نگیرد.

2-4.          داوران متعهد می‌گردند که از اطلاعات به دست آمده در مقالات به هیچ عنوان به نفع خود و یا دیگران استفاده ننمایند و در مواردی که منافع داور با نویسنده در تعارض است از قبول داوری خودداری نمایند.

2-5.          داوران اجازه ندهند که داوری آنها تحت تأثیر مسایلی چون ملیت، مذهب، قومیت، باورهای سیاسی، جنسیت و یا دیگر مسائل و روابط این چنینی قرار گیرد.

2-6.          داوری علمی همراه با ارائه مستندات و استدلال‌های علمی و شفاف

2-7.          داوری مقالات می‌بایست بر اساس مستندات علمی و استدلال کافی باشد، با وضوح و به روشنی بیان شود و از اعلام نظر سلیقه‌ای و شخصی در داوری مقالات خودداری شود.

2-8.          توجه به منابع و ماخذ استفاده شده در مقاله

2-9.          داوران دقت نظرکافی به عمل خواهند آورد تا هر گونه مطلبی که در مقاله درج شده و از منبعی دیگر اقتباس یا نقل گردیده، با رعایت دقیق ضوابط ارجاع، مشخص نمایند تا منبع مورد استفاده در مقاله درج گردد.

  1. وظایف و تعهدات نویسندگان:

3-1. داوران دقت نظرکافی به عمل خواهند آورد تا هر گونه مطلبی که در مقاله درج شده و از منبعی دیگر اقتباس یا نقل گردیده، با رعایت دقیق ضوابط ارجاع، مشخص نمایند تا منبع مورد استفاده در مقاله درج گردد.

3-2. نویسندگان متعهد می‌گردند که مطالب ارسالی آن ها برای مجله از اصالت برخوردار باشد و قبلا تمام یا بخشی از آن در هیچ نشریه‌ای و به هیچ زبانی اعم از داخلی و خارجی، منتشر نشده باشد و تمامی مطالب مربوط به خود نویسندگان باشد.

3-3. ارائه همزمان یک مقاله به چند نشریه و یا ارسال مقالات منتشر شده و یا پذیرش شده به سایر نشریات خلاف قوانین است.

3-4. نویسنده باید متعهد گردد که هیچ‌گونه مطلبی را که منافع ملی، شخص و یا گروه خاصی را تهدید می‌نماید بیان ننموده باشد و همچنین هیچ نمودی از تبعیض قومی، ملی، جنسیتی، هویتی، مذهبی، زبانی، شغلی و غیره در اثر وجود نداشته باشد.

3-5. ارجاع‌دهی شامل ذکر کلیه کتاب‌ها، نشریات و پایگاه‌های اینترنتی و سایر تحقیقات اشخاص در کتابنامه است

3-6. نویسنده اصلی مقاله می‌بایست نسبت به وجود نام و اطلاعات تمامی نویسندگان و عدم وجود نامی غیر از نویسندگان مقاله اطمینان حاصل کند. همچنین کلیه نویسندگان مقاله را مطالعه و نسبت به ارائه آن به توافق رسیده باشند.

3-7. نویسندگان می‌بایست کلیه پشتیبان‌های مالی مقاله خود را نیز معرفی نمایند.  ‌

3-8. نویسنده در هر زمانی که متوجه هر گونه خطا و بی‌دقتی در مقاله خود شود نشریه را در جریان آن قرار داده، نسبت به اصلاح آن اقدام و یا مقاله را بازپس گیرد.